Od Przewodnika przez Bohnsack

WWW BANNER - edd 2018


„Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, 
wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola


w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
zapraszają na otwarcie wystawy czasowej oraz na spacer historyczny


Od Przewodnika przez Bohnsack po Google Maps


Wystawa/Prelekcja/Spacer
8 września 2018 /sobota/ g. 12.00


capture 199 07092015 174735 stitchTematem przewodnim wystawy będzie bogato ilustrowany, przedwojenny folder turystyczny „Kurort i kąpielisko Bohnsack 1928-1929”, który przeniesie nas do lat 20-tych XX w. ówczesnego Sobieszewa, Kilkanaście czarnobiałych fotografii wraz z opisem pozwoli nam odkryć klimat dawnego Bohnsack. Natomiast trasa spaceru przygotowana została na podstawie mapy znajdującej się we wspominanej broszurze. Podczas wędrówki postaramy się dociec, jak w starą tkankę miejscowości wbudowano nowe elementy miejskie, których efekt jest nie zawsze przekonywujący.


Całe spotkanie stanie się okazją do porównań kąpieliska Bohnsack /Sobieszewo/ względem innych kurortów nad Bałtykiem. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Tomasz Kot, który swoją prezentację „Sopot - Weltbad, kurort, uzdrowisko, miejsce rozrywki” poświęci okolicznościom powstania kąpieliska w Sopocie. Jego przekształcenia w kurort i uzdrowisko, a także funkcjonowania jako ośrodek kultury i rozrywki. Od wieku XIX po dzień dzisiejszy.


fotka2fot Kalina KotTomasz Kot - dziennikarz, fotograf, pasjonat historii i życia codziennego Sopotu i Trójmiasta. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1999 roku prowadzi lokalny miesięcznik Kuryer Sopocki. Autor publikacji oraz licznych artykułów o tematyce historycznej, kryminalnej i społecznej dotyczących naszego regionu, publikowanych na portalu „Trójmasto.pl”. Jego najnowsza książka "Spacerownik Sopocki - Pięć tras po magicznych zakątkach Sopotu", to opis miejscowości z perspektywy spacerowicza, wybór kilku dróg wędrówki po Sopocie, z których każda pokazuje inne aspekty miasta.


Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski – absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.


Dołącz do wydarzenia na Facebooku:


Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/2132249133716663/


* W przypadku złych warunków atmosferycznych, zamiast spaceru odbędzie się pokaz multimedialny nawiązujący do tematu przewodniego wystawy i spaceru.
** DOJAZD: Autobusy linii: 112, 186. Dworzec Główny (przystanek początkowy) – Sobieszewo Wyspa (przystanek końcowy);


WWW KAFELEK - edd 2018Otwarcie wystawy: 08 września 2018 (sobota) godz. 12:00
Ekspozycja wystawy: 08.09 - 31.12 .2018
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota / niedziela nieczynne
Wstęp wolny


Wstęp Wstęp bezpłatny
Kategoria Wystawa